Lauri Läänemets
Lauri Läänemets
Enamus meist ei kujuta ette praegu, kui palju nende elektri või gaasiarve tõuseb. Ning miks ma arvan, et valitsuse plaan väga palju ei aita.

Keskmine pere tarvitab aastas 3000KWh elektrit, kuus maksab 35 eurot ning aastas kokku 450 eurot. Elektri hinna kallinemine tähendab tõusu 110- 150 eurole sellise pere puhul (oleneb mis kuu keskmine börsihind tuleb). Aastas 1300- 1800 eurot. Kallim elekter on oletatavalt talvel (7 kuud), seega tuleb maksta 525-800 eurot rohkem. Ja see on KESKMINE pere!

Gaasi arve keskmisel Eesti perel oli varem 20 eurot, nüüd saab olema 40- 70 eurot. Kallinemine talvel kokku 350 eurot.

Nende kahe koostoime võib tähendada kuus 100- 160 eurot rohkem arveid. Selline summa on paljudele päris valus kanda.

Valitsuse pakkumine on hüvitada pool võrgutasust, ehk iga kuu 12 eurot, talveperioodil kokku 84 eurot, mis jääb väiksemaks ka ühe kuu kallinemisest. Vaesematele pakutav summa võib jääda 10- 20 euro kanti kuus. Sellel on arvatavasti suurem efekt aga pole piisav.

Õiglane oleks aga hüvitada kolmandik elektri arvest. Selleks on kasutada 300 miljonit rohkem laekuvat kvoodi ja maksuraha ning võimalus näiteks käibemaksu vähendada. 10 eurot on riigieelarvest suur summa aga inimese jaoks väike. Kusjuures 75 miljonist ca 20 miljonit jõuab peredeni, ülejäänud on ettevõtjate toetus.

Käibemaksu langetusest ei saa paljud ettevõtted ka võitu. Eilsel gaasituru aastakonverentsil arutasime, et siin oleks lisaks toetusele abiks ka riiklikud garantiid või laenud, et likviidsusprobleemid üle elada. Mõne ettevõtte puhul võib kuus arve kasvada 200 000 eurolt 800 000 eurole. See on päris kõva mats.
Lauri Läänemets
Lauri Läänemets
Ainult neile, keda huvitab, mida ma valituks osutudes teha kavatsen! Teised tundke end valimistevabalt.

Esiteks usun tõsimeeli, et üht valda saab palju paremate tulemustega juhtida. Panen olulisema siia kirja. Minu visiooni võiks jaotada kolmeks:

✅ Valla elavad suureks selle inimesed, mitte vallavalitsus. Olen seda Väätsal näinud ja see vaimustus püsib minus siiani.
1️⃣ Tahan anda otsustamise kohapeale tagasi. Vallavalitsus ei pea igat detaili otsustama, teadmata, mida kohapeal vaja. Veel olulisem on aga see, et kui inimesed ei saa osaleda oma elu üle otsustamises, ei ole see vald nende oma. Ehk siis kogukonnakogud, mis otsustavad kohapeal teatud rahade jagamise ja annavad vallavalitsusele sisendi, kuidas mõnel teemal otsustama peab. Nii tuleks kohapeale ka peremehed tagasi, millest väga puudus on.
2️⃣ Ma ei karda teistsugust arvamust, vaid arvamuste puudumist. Seega tunnustaks ja märkaks ning toetaks ma tegemistes kõiki. Eranditult.
3️⃣ Tahan, et Türi linna inimestel oleks ka võimalus oma asumivanemaks nagu küladel külavanema puhul.

✅ Tegelen sellega, mis inimeste jaoks kõige olulisem. Töökohad, ettevõtluse areng ja elukohad. Need mõjutavad kõige rohkem inimesi siit lahkuma, perede toimetulekut.
4️⃣ Töökohtade loomise üks võtmeküsimusi on oskustega ja teadmistega inimesed või siis võimalus kiireks täiskasvanuõppeks. Ilma selleta väga investeeringuid siia ei tehta ja sinna saab omavalitsus palju panustada.
Järgnevatel aastatel jagatakse miljardid euroraha, mis töökohti ja ettevõtteid puudutab, kuid selle raha Türi valda saamiseks on vaja kliima- ja majandusteadmisi - siin saab vald toeks olla. Samuti ministeeriumi uste avamisel, olen seda Väätsa koolile uue hoo andmisel juba edukalt katsetanud.
5️⃣ Elukohad on meil suur probleem. Esiteks pole maad, kuhu maja ehitada. Teiseks pole kaasaegseid üürikortereid. Kolmandaks tuleb korteriühistutele toeks olla, et EL rahad majade korrastamiseks meile ikka jõuaks, muidu oleme tulevikus keset Eestit kehvade kortermajadega piirkond. Kuna puuduvad ühe- ja kahetoalised korterid, pole noortel, oma elu alustajatel, kuhugi mujale minna kui suurlinnadesse.
Vald peab koos ettevõtjatega ehitama üüripindu ning investeerima kommunikatsioonidesse, et uued arendused edasi läheks.

✅ Innovatsioon ja teistsugune lähenemine. Kui vanad lahendused enam ei tööta, tuleb teha asju teistmoodi. Võiksime olla nii mitmeski asjas esimesed, kuhu innovatsioon jõuab.
6️⃣ Üks suurimaid probleeme on ühistransport. Ilmselgelt ei ole raha lihtsalt tühjade busside rohkem sõitma panekuks. Võtaksin kasutusele nõudepõhise ühistranspordi ja prooviks selleks siduda piirkonna erinevad sõidukid. Eelkõige aitaks see lahendada bussiliini otste probleemi, kus vähem elanikke.
7️⃣ Valla juhtimise juurde on vaja tuua teadmised, mida meil kohapeal pole. Nii suudaksime näha probleeme ja lahendusi seal, kus need meie jaoks praegu peidus on. Selleks looks volikogu komisjoni, mille pooled liikmed oleksid väljastpoolt kliima- ja majanduseksperdid.
8️⃣ Tegelik rohepööre. Tahan, et Türi vallal oleks oma kliima- ja energiakava ehk oleksime läbi mõelnud, mida teha ning kus tekivad probleemid ja kuidas töökohti hoida. Paneksin Järvamaa Arenduskeskuse tegelema roheteemadega, eriti ettevõtete toetamine ringmajanduse osas. Parim, mis teha saame, on anda oma ettevõtjatele juba praegu teadmine, et nad oleksid tulevikumajanduseks valmis ning muutused ei lööks meie töökohti.
Türi vald on peagi Eesti suurim rohekütuse tootja, kuid me ei saa seda ise siin kohapeal kasutada. Biometaani tankla laiendaks ettevõtete võimalusi ja viiks ka valla transpordi sellele.

Meie programm räägib täpsemalt ja ütleb rohkem, olen üks selle autoritest www.tulevikuvald.ee/programm

NB! mul paremat koeraga pilti polnud, mis valimistel tähelepanu püüaks ja nunnumeetri põhja lööks. Loodan, et ka see töötab.
Lauri Läänemets
Lauri Läänemets tunneb end ärritunult.
Lubage end kurjalt väljendada.
Äsja müüdi Türi vallale kuuluvad prügila aktsiad 1,3 miljonit algsest vallavõimu plaanist kallimalt. See on väga peen avaliku võimu pahatahtlik kasutamine, kedagi vastutusele võtta on keeruline. Hinnangu saab anda vaid valija.

Kunagise Türi Isamaa juhtpoliitiku Raivo Pinki eestvedamisel sooviti müüa kogu prügila vara 1 miljoni euroga. Täna kujunes hinnaks ca 4 miljonit. 3 MILJONIT EUROT ODAVAMALT!! Seda tehti muideks poolsalaja!

Seejärel soovitas Türi vallavanem Siemann müüa aktsiad alghinnaga 500 000 eurot. Suure survestamise peale saime alghinna1,3 miljonile, täna on see aga 1,8 miljonit. Jutt sellest, et hind tekib avalikul pakkumisel ei päde, sest algul prooviti müüa vähemusosalust ettevõttes, mille vara müük oli kohtus vaidlustatud.

Loodan, et uus omanik Ragn Sells hoiab alles töökohad ja investeerib innovatsiooni. Jõudu neile selles! Vastasel juhul oleks müük veel suurema kahjuga meie piirkonnale.

Praegu on valimised, soovitan oma emotsioone ja tulevikunägemust valimiskasti juures näidata. Vaheta vallavalitsust!
To see the Instagram feed you need to add your own API Token to the Instagram Options page of our plugin.

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data01/virt84421/domeenid/www.saadik.ee/htdocs/wp-content/plugins/feed-them-social/feeds/instagram/class-fts-instagram-feed.php on line 906