Juubelisoovid Türile järgnevaks 100 aastaks

 

Pean tunnistama, et soove, mida teiega jagada, on rohkem kui selles lehes pinda. Mõne neist, hingele lähedasema ja paar olulisemat panin aga kirja. Oma riigile, loodusele ja kultuurile mõtleme alati südameis, kuid selle kõrvale sobiks Türi vallale teistsuguse pilguga vaadata ja võib-olla soovida ühte suurt ühist eesmärki – meie endi ühist kokkulepet.

Alustuseks aga soovin järjepidevust, et Eesti meie südametes ei valguks laiali ja see mis kunagi on siinsete inimeste poolt loodud, elaks noorte südametes ja tegudes edasi. Armastust, et me oskaks oma riiki hoida ning kunagi ei tuleks isegi olukorda, mis on lähedal sõjale. Selle valguses loomulikult pikka iga Kaitseliidule, kui me saaks tulevikku piiluda siis ei suudaks me arvatavasti nähtud võimekuse kasvust täna veel unistadagi.

Ükskõik millises Türi valla koolis käies saaks noored ja täiskasvanud hariduse, mis poleks mitte ainult hea, vaid annaks tiivad mis kannavad igasse maailma paika. Hariduse, mis kompab ühiskonna muutuste piire ja on selle avardajaks, mitte eilseks päevaks.

Soovin, et Eesti rahva- ja koorilaul ei vaibuks ning tantsujalg ei puhkaks. See tähendab saja aasta jooksul uute Uku Uusbergide ja Vellamaade pealekasvu ning siin tasub paralleeli tõmmata Eesti tippsportlastega, kes pole pärit mitte linnast, vaid maalt. Tähtis, et oleksid tingimused ja võimalused, et igas väiksemaski rahvamajas põleks õhtuti tuli.

Et kukeseen, puravik, murakas ja mustikas oleksid lastele jätkuvalt rõõm ja vaba võimalus korjata. Siin kõrguvad metsad ja loodusromantilised rabad oleksid meie hinge ja tegude peeglid.

Need on ehteestlaslikud soovid, meile omased, kõrva paitavad ja panevad kaasa noogutama. Kuuleme neid juubelipäeva lähenedes järjest rohkem ja see meeldib meile. See on ilus.

Maakera on aga pall millel elu muudkui edasi veereb, tundub, et järjest suurema kiirusega. Võib küll hädaldada kui järgnevast startinud rongist maha jääme, kuid päriselus on ülemaailmsed majndus-tehnoloogilised muutused vahel sama julmad kui sõda – sa kas pingutad muutustega kaasa liikuda või sind pole ühel hetkel enam olemas.

Foto: Eero Vabamägi, www.postimees.ee

Mul on soov on, et Türi leiaks oma koha Eestis. Mitte, et seda pole olemas. On küll, kuid võib-olla oleme jäänud puhkama loorberitele ja tänasesse sobib tuntud tsitaat: “Mis tõi meid siia, ei vii meid enam edasi“.

Ainult Kevadpealinna ja Õunafestivali tiitlitel ei saa edasi purjetada, sest need ei loo meile eelist. Traditsioonid on väärtus aga nende kõrvale vajame omale uut nägu ja hingamist.

Türi vald ei ole enam ammu Türi linn ja selle lähiümbrus, kuid identiteet mida me hoiame ja nägu, mida väljapoole näitame, käib jätkuvalt ümber kitsa valla südamiku, selle asemel, et kõiki haarata, et valdade ühinemist ära kasutada ja sisult uut omavalitsust luua. Kui me soovime tulevikku kõnetada, siis tuleb seda teha nende keeles – teistsuguse hingamisega.

Jah, meil saab varsti olema õpilastel, sportlastel ja tervise pärast muretsejatel uus hoone, kuid uued majad kerkivad igale poole, õigemini on need juba enne meid seal olemas olgu Rakveres, Tallinnas või Raplas. Seega ei ole Türi järgmise 100 aasta edu tagav areng hoonetes, vaid sisus, inimeste omavahelises koostöös, tarkade töökohtade loomises.

Meie ühiseks suureks sooviks võikski olla, et Türi vallas jätkuks järgneva saja aasta jooksul tööd. Mitte lihtsalt tööd, vaid meie tegude sellist väärindamist, mille eest makstakse kõrget palka. Elatustase ja keskmine palk Eestis ainult kasvab, kuid siia Järvamaale, pudiseb sellest vaid natukene.

See tee on keeruline käia, kuid 11 000 elaniku ühiskondliku kokkuleppena üks vajalikumaid eesmärke mida endile seda. Õnnestumine eeldab meilt endilt ja vallavalitsuselt pingutust paljus – hariduses, ettevõtluses, transpordisüsteemis, vabadustes, kaasamises, perede turvalisuses, laste võimalustes, mõtestatud ühistegevuses Euroopa teiste riikidega, usalduses, riskijulguses ja koostöös.

Selle kõige täitumiseks peab aga soovima, et ärme jää pealtvaatajaks, isegi mitte siis kui elu meid mitu korda ebaõiglaselt on kohelnud, sest iga mure on mõnikord parimaks muutuste allikaks. Ärme unusta nõuda valitud juhtidelt julget, jõulist ja riskivalmis käitumist, et sisulistes küsimustes toimuks ka murranguid!

Eelkõige aga soovin teile Palju õnne Eesti Vabariigi sajandaks juubeliks!

 

Ilmus veebruarikuu 2018 Türi Rahvalehes