Türi robotid, kõrgem palk ja eakate kodu

Enne kui ma kirjutan robotitest ja sellest kuidas meie vallas kõrgemat palka võiks teenida, pean peatuma mõnel vallavolikogu teemal.

Pöördusin õiguskantsleri poole saamaks selgust kas Türi vallavolikogu rikub kolme valla ühinemislepingut plaaniga Väätsa Eakate Kodu müüa. Ärge saage valesti aru, mitte sellepärast, et oskan ainult Väätsa poole vaadata, oleksin kuidagi kiuslik, vaid sellepärast, et see oleks selle volikogu koosseisu rumalamaid otsuseid.

Ükskõik, mida või kuidas seda asjaolu püütakse pehmendada või musta valgeks rääkida, on fakt, et volikogu on kinnitanud finantsstrateegia, mis näeb ette hooldekodu müügi ja eelarvesse on planeeritud müügitulu 400 000 eurot. Fakt on ka see, et ükski ettevõtja ei osta kahjumlikku asutust. Samuti asjaolu, et ükskõik mis lepingute või muud juttu me ei räägi – vallal kaob kontroll hindade, kvaliteedi ja muu üle.

Miks seda tehakse, ma ei mõista jätkuvalt. Küll aga olen mures, sest eakaid inimesi tuleb juurde, see tähendab, et valla kulud selles valdkonnas ainult suurenevad. Loobuda kommiraha eest võimalusest siinseid hooldekodu hindu mõjutada ja oma inimeste eest seista, seda ma lubada ei saa!

Volikogu kinnitas külavanema statuudi, mis annab piirkonna inimeste esindamiseks õigused ja võimaluse volikogu istungil sõna võtta ning 320 eurot aastas kulude hüvitamiseks. Mitu volikogu istungit käis meil aga arutelu, et miks siis linnas ei võiks see võimalus inimestel olla – ükskõik, kas asumi põhiselt, terve linna peale üks esindaja või muud moodi. Selles debatis jäi peale vallavalitsuse arvamus, et esiteks pole linna elanikele seda võimalust vaja – nemad saavad teha seltsi või MTÜ. Samuti, et linnas asub vallamaja, kõik teenused on hästi kättesaadavad, heakord parem kui maal jne.

Inimesed inimesena on igal pool ju ühesugused – elavad, söövad, kaks kätt ja kaks jalga, samuti vajadus neid esindada, sest kortermajade piirkonnas on ühed ja eramajade piirkonnas teised mured. Linna keskel häirib võib-olla transport, linna servas aga selle puudumine. Kui Türi linna elanikest keegi arvab, et linnaelanikel võiks külavanemale sarnane esindusõigus olla, siis palun kirjutage või helistage mulle (l22nemets@gmail.com, 5139037). Teie arvamus oleks aluseks teema uuesti lauale tõsta.

Nüüd aga lubatud ulmenurgake, mis tegelikult ongi päriselu. Järgnev jutt ei ole minu väljamõeldis, vaid Eesti ja teiste maailma riikide ning spetsialistide nägemus, mis mõjutab tulevikus meie tööd ja palka. Olen korduvalt proovinud neid teemasid tõstatada, kuid kahjuks suudame Järvamaal näha seda, mis on meie ümber, kuid silmapiirist kaugemale on raske vaadata.

Näiteks robotid. Meile tundub, et jutud muutustest maailmas, on nii kauged ja Eestit, eriti aga Türi, need ei puuduta. Praegu käib aga riikide vahel võitlus robotite pärast – kes annab robotitele rohkem õiguseid ja kas neid maksustatakse või mitte.

Meie peades on arusaamine robotist kui masinast, mis teeb kindlaid liigutusi. Aina rohkem on selleks aga tehismõistus, millel ei pruugigi olla füüsilist keha. Võistlus käib selle nimel, et meie riigis asuksid tulevikus serverid kus paikneksid tehismõistused ja need siis juhiksid miljonite masinate tööd üle maailma. Parimad töökohad robotite valdkonnas inimeste jaoks tekivad just selle teenuse ümber.

Umbes kümne aasta pärast ei ole autotootja jaoks auto enam see, millega raha teenitakse. Peamine tulu hakkab tulema teenustest, mis auto ümber tekivad. Isejuhtivad masinad koguvad näiteks oma liikumisanduritega tohutuid andmehulki liikluse, teeolude jne kohta ning müüvad seda. Järjest rohkem tehaseid kasutab 3D metalliprintereid, isegi selliseid mis prindivad metalli ja plastikut koos. See on odavam kui detaile valmis treida. Peagi võetakse rõivatööstuses kasutusele riideprinterid jne.

Minu jutt tundub ulme, sest me ei näe seda enda ümber siin, Türi vallas, kuid see ongi meie suur mure. Kui tahame siia uusi inimesi, paremat palka, siis peaksime seda nägema, sest isegi kui me ise ei oska seda tööd, siis selliste töökohtadega kaasneb hulganisti muid töökohti. USA Silicon Valley näide on, et üks IT kõrgepalgaline töökoht loob kuni 5 uut töökohta, sest vaja on süüa, juukseid lõigata jne.

Me peaksime suutma aru saada kuhu areneb maailma majandus, sest sinna liigub ka Eesti ja sellest tükikest Türi inimestele nõuda, oleks igati õiglane. Kõiksugu asendustegevuste nagu hooldekodude müümine, koolide sulgemine jne asemel peaks vallavalitsuse põhipingutus olema just majandus ja töökohad ehk inimeste heaolu.

Vallaelanikul on siin ka roll – me peame olema valmis õppima, mõnikord ainult natukene, teinekord rohkem, et suudaksime neist muutustest kasu lõigata. Täiskasvanuharidus on võtmesõna! Saadan siinkohal tervitused kõigile Väärikate Ülikooli õppuritele ja juhendajale Kristina Gudinasele – te olete õigel teel!

Ilmus Türi Rahvalehes oktoober 2018