Türi volikogu otsus vaidlustati – kolledži hoone müük kisub kahtlaselt segaseks

Täna potsatas kõigi Türi volikogu liikmete postkasti OÜ Jäätmeproffilt advokaadibüroo Lextali koostatud vaie, millega palutakse tunnistada kehtetuks Türi vallavolikogu ostsus nr 78. Nimelt uus koosseis sai oma esimesel tööistungil lauale ettepaneku tühistada Türi kolledži hoone müük. Tegemist oli eelläbirääkimistega pakkumisega, hoone alghind oli 100 000 ning pakkujaid oli täpselt üks- OÜ Jäätmeproff.

Vaie on leitav siit.

Foto: Türi Kolledži FB leht

Vallavalitsus esitas volikogule ja komisjonidele info, et OÜ Jäätmeproff ei ole täitnud pakkumise tingimusi ning esitamata on nõutud äriplaan. Tagant järgi aga tuleb välja, et OÜ Jäätmeproff esindaja on äriplaani nii vallavanemale kui volikogu esimehele tutvustanud, üldiselt pakkumises oma plaani kirjeldanud, kuid pole esitanud konkreetset dokumenti, kuna tegemist ärisaladusega. Veel on üleval väide, et kokkuleppe järgi pidi OÜ Jäätmeproff tulema volikokku oma plaane tutvustama, kuid ideele tõmmati juba volikogu komisjonides kriips peale.

Muide, üks hea põhjendus müügi tühistamiseks kõlas komisjonides ja volikogus päris mitmete koalitsiooni liikmete suust, et kogu müügiprotsess oli natuke segane ja aega ning infot oli vähe. Pole aga vaja olla geenius mõistmaks, et müügi valmistas ette eelmine Türi vallavalitsus (kes juhtumisi on sama ka praegu) ning müügi otsustas eelmine volikogu koosseis (mida juhtisid samad erakonnad kes täna).

Pean tunnistama, et kahjuks usaldasin ka mina asjaajamises vallajuhte ning ei kontrollinud igat esitatud sõna, seega on minu ja mitme teise inimese käsi müügi tühistamisel all, tuginedes kajuks ühekülgselt esitatud infole. See ei vabanda muidugi vastutusest, kuid motiveerib teemaga tõsiselt tegelma.

Ma olen mõelnud ja proovinud aru saada, miks tühistati tühjalt seisva ja valla jaoks murekoormaks oleva hoone müük. Seni on sõelale jäänud kolm võimalikku varianti:

  1. Vallavalitsusel on keegi uus pakkuja, kellele tahetakse hoone tegelikult kätte mängida;
  2. Kolledži hoonesse loodetakse saada mõned töökohad mida riik plaanib Tallinnast välja viia, sellisel juhul on küll eesmärk õilis ja õige, kuid oma valla ettevõtja ahistamine häbiväärne ja sobimatu käitumine;
  3. Tegemist on väiklase omavahelise mõõduvtõmisega, kus poliitik näitab ettevõtjale “koha” kätte.

Kuna müügil oli pakkuja ja valla jaoks on tühjalt seisev hoone mure, siis ütleb loogika, et kui nii väga otsiti võimalust hoonet mitte müüa, siis on sellel kõigel halb maitse juures. Olen arvamusel, et ettevõtet, mis on seni panustanud Türi kogukonda, toetanud sporti ja noori, omab plaani, vahendeid ja soovi ettevõtlust arendada, tänu kellee rajatakse Laupasse hiinlaste puidudetaili tehas jne, ei ole õiglane ega tohi niimodi kohelda.

Antud küsimus tuleb kindlasti volikogu päevakorda ja loodan, et lisaks minule toetavad teised volikogu liikmed kogu müügiprotsessi ülevaatamist. Peaksime saame mõlemat osapoolt koos ühes ruumis küsitleda, et jõuda tõesele selgusele. Iseasi on see, et kui selgub, et vallavalitsuse poolt esitati tõesti kallutatult infot ja tuvastatakse mõned muud huvid, siis kuidas volikogu toimima peaks..