Jaanus Marrandi soovitab: Vali Läänemets

Järva- ja Viljandimaa rahvasaadik 16 aastat.
Minu radarile ilmus üliõpilasliider Lauri Läänemets tubli 15 aastat tagasi. Toona veeti reformvoodi valitsushoone ette ja üliõpilased nõudsid muutusi Tallinna Ülikooli ühiselamute olukorras. Muutused tulid ja kahtlemata oli Lauri käsi seal mängus. Ta suutis siis ja suudab ka praegu panna inimesed liikuma, endasse uskuma. Mõnikord teeb ta seda ebaharilikul moel, aga see ongi tema omapära. 

Muidugi on neid, kellele meeldiks harjumuspäraselt tiksuda –  et „oleks ikka nii nagu tavaliselt“. Lauri paraku ei taha kunagi lihtsalt tiksuda. Kui saatus tõi Lauri Järvamaale ja temast sai Väätsa vallavanem, siis muutusid minu kontaktid Lauriga tihedamaks. Peagi oli mul põhjust veenduda, et pisut tormakale noormehele oli lisandunud juurde tõsist süvenemist, sihikindlust ja koos tegemisse uskumist. Ei läinudki palju, kui Väätsa vallast rääkis oma esinemistes Vabariigi President.  Väätsa kooli ja haridusega sügavuti minek näitas minugi jaoks Lauri tegelikku sisu. Ma tean, kuidas ta vaidles ja tema kooliuuendusi peeti võimatuteks. Ometi on läinud nii nagu Lauri plaanis ja Väätsa kooli toodi hiljuti OECD poolt eeskujuks kogu Euroopale. Siiani näeb uudistes küll lumememmede paraadi kui Väätsa vaateaknaid. Võib olla tunduvad need kellelegi väikeste ja tühiste asjadena? Väikestest asjadest aga saabki alguse suurem pilt: piirkonna elujärg ja konkurentsivõime.

Järvamaa on väike maakond ja sageli toimub nö „küpsemine omas mahlas“, kus ollakse üsna kinni mingites vanades probleemides ja muredes. Lauril on üks omapärane pluss – ta suudab olla Järvamaa jaoks korraga nii oma kui ka kaugemalt vaataja, kes on kunagi tulnud Tallinnast.  Ühtaegu on ta ennast suutnud tõestada kohapeal nii vallavanemana kui ka uue ühinenud Türi valla ühe liidrina, kes sai valimistel üle 500 hääle. Temasse usuti! Teisalt on tal aga olemas uus ja värske noore mehe pilk, mis mõistab hoopis laiemat Eesti pilti. Minul on olnud suur au ja uhkus olla Järva- ja Viljandimaa rahvasaadik 16 aastat. Ma loodan, et Lauri sihikindlus ja omandatud kogemused viivad ta siit järvalaste ja viljandimaalaste häältega riigikogusse. Lisaks häälte toele on tal olemas ka hea, kuues positsioon erakonna üldnimekirjas (ka minu asetus eelmistel valimistel), mis näitab, et järvakaid riigikogusse oodatakse. Kõik need, kes on mind läbi nende aastate valimistel toetanud, võivad anda oma hääled julgelt Lauri Läänemetsale.