Järvamaa horoskoop 2018

Aastatega on Eesti rahva usk ennustamisse järjest suurenenud, kahjuks eluolulisi või poliitilisi ennustusi tehakse vaid näpuotsaga, samas mõjutavad need küsimused meid igapäevaselt. Vaatasin klaaskuuli ja männikasvude pealt, ladusin kaarte ja arvutasin tähtede seisu, mõnikord rääkis minuga mu sisetunne. Seega on tegemist suurepärase horoskoobiga, ennustuse, mitte ettekuulutusega. Leidke siit see, mis teid kõnetab ning kes huvitub konkreetselt enda aastast, siis kohvipaksu pealt võin ka seda vaadata.

 

Jäär 21. märts – 20. aprill

Kui olete jäär, siis märtsis tuleb ette kõhklusi uuele töökohale asumisega, kuna hea pakkumine tehakse Tallinnast. Juulis, puhkuse ajal otsustate asja uurida, sest tasuvate töökohtade teema jääb teid kripeldama. Arvatavasti avastate, et tehnoloogia areng seab uued nõudmised töö tegemisele ning Järvamaal süveneb nokk kinni ja saba lahti olukord, kus töökohti ei looda sellepärast, et pole uute oskustega töötajaid ja vajalikke töötajaid pole seetõttu, et töökohti pole. Kuna maavalitsust enam pole, lasub suur vastutus olukorra muutmisel kolmel omavalitsusjuhil. Peenhäälestamisest siin ei piisa, vaja on julgust ja tahet suuremaid riske võtta reformide tegemisel. Võite aga avastada, et riskijulge juht on ainult jäärast Järva vallavanem Rait Pihelgas, kes üksi IRLi konservatiivset joont mõjutada ei suuda.

Sõnn 21. aprill – 20. mai

Tänu oma avameelsele käitumisele pälvite paljude inimeste imetluse. Imetlejaks olete ka ise, sest Järvamaa on piimamaa – E-Piim, Väätsa Agro, OÜ Estonia jt ning kõige tipuks rajatav piimatööstus. Ärge aga laske ennast eksitada, sest sellise töökohtade arvuga tööstuse loomine on pigem erand. Kui soovite sellest kantuna ettevõtlusega alustada, siis kindlam oleks alustada millegagi, kus töötajaid on pigem vähem ja tehtav töö on kõrgema lisandväärtusega. Hoolimata kahtlustest rõõmustate RMK kolimise üle Järvamaale, kahjuks tulevad töökohad ainult Paide, mitte Koerusse või Türile.

Pilt www.hm.ee

Kaksikud 21. mai – 21. juuni

Teie aasta on täis loomist ja võite, suudate nakatada usuga kõige pessimistlikumad inimesed. Urmo Reitav, Paide Riigigümaasiumi direktor on tähtkujult kaksik ja parim näide selle tähemärgi kiirest, taiplikust ja hakkajast esindajast. Aasta 2018 on meeskonna loomise aasta, mis tähendab, et kõik Järvamaa parimad õpetajad otsitakse tikutule valgel üles. Järva vallale, kus on 3 gümnaasiumimõõtu kooli, on mõtlemisainet palju. Mais tuleb koalitsiooni lauale kaks varianti – kas valmistuda koolide järk- järguliseks sulgemiseks või liita kõik kolm üheks. Suve keskel, uue eelarve arutelul tekitab see pingeid koalitsioonis ja novembris juba volikogus. Türi vallavalitsus aga ei anna ühtegi konkreetset ja kindlat sõnumit Türi Ühisgümnaasiumi tuleviku kohta, mistõttu on oht aasta teises pooles häid õpetajaid kaotada riigigümnaasiumile. Jätkatakse varasema plaaniga vaadata, kui palju õpetajaid ja noori riigigümnaasiumisse läheb ning seejärel kavatsetakse otsustada, kuidas või kas gümnaasium jätkab ning mis saab hoone renoveerimisest. Paide linnapea Priit Värk vaatab kõiki arenguid pealt ning on rahul.

Vähk 22. juuni – 22. juuli

Olete optimistlik inimene, kuid kui elate väljaspool Türi või Paide linna, jääb teile mõistetamatuks, milleks seda haldusreformi vaja oli. Ootate kuni juunini oma valla või linna äkkrikastumist, mida suure suuga lubati juhtuvat kui palju omavalitsusi kokku pannakse. Hoolimata teie isiklikest suhetest, hakkab suve lõpuks pärale jõudma teadmine, et raha ja töökohti juurde ei tule ning elanike arv väheneb jätkuvalt. Ootuspäraselt märkate, et Paide ja Türi ühinemistest ei teki sisult uut omavalitsust innovatiivse lähenemisega, jääb mulje, et tegelikult liideti väiksed omavalitsused lihtsalt suurematega ja kõik läheb vanaviisi edasi. Oht on enne jõule kõiges selles pettuda.

Lõvi 23. juuli – 22. august

Aasta alguses olete tasakaalutu ja emotsionaalne, vajate puhkust. Seekordseid puhkuseplaane tehes ärge mõelge Läti või Soome veeparkidele, vaid tehke plaanid Järvamaal puhkamiseks. Türi Ringhäälingumuuseumis on teid uus näitus ootamas ja Alpaka kasvatuses saate koos lastega üliarmsa elamuse. Avastate kindlasti enda jaoks Valgehobusemäe uuenenud võimalused. Kui lund jätkub, on teie tervise huvides mõttekas seda külastada juba talispordi tegemiseks. Üllatusena naudite Kesk- Eesti veemõnusid, kui külastate suvel Väätsa paisjärvel avatavat wakeparki või uuenevat jalgrattamuuseumi. Järva–Jaani Vanatehnika Varjupaik areneb Euroopa rahade toel kõvasti. Kui olete nostalgitseja, siis külastage seda kindlasti.

Neitsi 23. august – 22. september

Vastupidiselt arvamusele ei käitu neitsid alanud aastal õrnatundelisena, pigem ütlevad oma arvamuse kindlalt välja ja seisavad selle eest. Märkad, et omavalitsused Järvamaal plaanivad või alustavad ehitustegevustega ja tunned arengutest rõõmu. Septembris vana tuttavaga kohvitades võite aga mõtlema hakata, et ehitatakse ainult omavalitsuste ühinemiseks saadud rahade eest ning sisulisi murekohti nagu madalad palgad, paigalseis hariduspoliitikas, elanike lahkumine see tegelikult ei muuda. Novembriks saab teil kõrini ainult ehitustega eputamisest ning otsustate sellest kõigest Järva Teatajasse kirjutada, võib juhtuda isegi, et liitute erakonnaga.

Pilt www.sipr.ee

Kaalud 23. september – 23. oktoober

Tunnete sellel aastal soovi midagi tähelepanuväärset korda saata ning liitute Arvamusfestivali vabatahtlike meeskonnaga. Teenekas Arvamusfestivali korraldaja Maiko Kesküla, kes osutub juhuslikult teiega ühes tähemärgis sündinuks, kaasab teid strateegiliste plaanide tegemise juurde. Augustiks on oodata head ilma, seega soovite korrata eelmise Paide linnapea Siret Pihelga õnnestunud ideed Paide keskväljak juba enne festivali toimumist ümber korraldada inimeste puhkealaks. Seekordseks õnnestumiseks on sellest aga vähe, sest peate suutma rohkem Paide ja ümberkaudseid ettevõtjaid meelitada enda kasuks pöörama 10 000 külalise siinviibimist.

Skorpion 24. oktoober – 22. november

Käesoleval aastal olete pigem hakkaja kui pealtvaataja. Otsustate oma oskuseid täiendada ja soovite juurde õppida IT oskuseid, mis tänapäeval peaaegu igas töös vajalikud on. Avastate aga, et tänapäevast IT-d ei saa Järvamaal täiskasvanu kuskil õppida, kutsehariduskeskuses pakutav ei paku seda, mida vaja. Seetõttu olete tähelepanelikum ning märkate ootamatult, et juba aasta aega kuluaarides räägitud jutt Järvamaa Kutsehariduskeskuse ja Kehtna Kutsehariduskeskuse liitmisest on hoogu võtmas. Järvamaa omavalitsusjuhid reageerivad, kuid lahenduste pakkumisega võib olla juba hiljaks jäädud, ministeerium astub samme oma plaanide teostamiseks.

Ambur 23. november – 21. detsember

Tõenäoliselt saate sellel aastal rohkem tunnustust kui tavaliselt. Kui olete lapsevanem, siis saate ka teie lapse klassijuhatajalt kiita tema saavutuste eest. Vabas õhkkonnas läheb jutt koolireformile ning teid huvitab, kas Paide või Türi põhikoolides on plaanis lisaks uuele koolimajale ka muudatused haridusjuhtimises. Saate vastuseks õpetaja särasilmse seletuse, mida kõike ta teha kavatseb, kuid koju minnes mõistate, et suured muutused algavad tegelikult linna- või vallavalitsuse plaanidest, mis on pehmelt öeldes kesised. Oktoobri alguses võite avastada end haridusteemalist petitsiooni üle andmas või suisa meeleavaldust korraldamas.

Kaljukits 22. detsember – 20. jaanuar

Üldiselt kaljukitsi poliitika ei huvita, kuid aasta teisel poolel olete sõpradel külas, võib juhtuda, et isegi saunas ning ennustate Järva-, Viljandimaa riigikogu valimiste esinumbreid. Reformierakonnal Jürgen Ligi ja Rait Pihelgas, sotsidel Helmen Kütt ja Lauri Läänemets, IRLil Kaia Iva ja Helir-Valdor Seeder, Keskerakonnal Kersti Sarapuu ja Helmut Hallemaa, EKREl Jaak Madisson ja Priit Põder, Vabaerakonnal Ain Ostra ja Alo Aasma. Paljud on liiga kaua poliitikas olnud, mõtlete, ja viskate kõvasti leili.

Pilt www.paidemek.ee

Veevalaja 21. jaanuar – 18. veebruar

Veevalajad on oma ajast ees, nad näevad teistest paremini tulevikku ning proovivad visalt meid kõiki sinnapoole tüürida. Veevalaja on üldiselt rahutu, kui välja arvata suveperiood, kus tehakse pikem mõttepaus. Mai alguseks peaksid aga kõik veevalajad pöörama pilgud Väätsa Põhikooli poole. Aasta lõpuks on veevalajast direktor Margo Sootla tõusnud oma rahuliku olemise, kuid suure üle-eestilise toetajaskonna ning Järvamaa olulisema hariduselu eestvedajana maakonna mõjukaimate inimeste sekka.

Kalad 19. veebruar – 20. märts

Olete üldiselt kõigega oma elus rahul kuni ühel päeval paelub teid ühistranspordi teema. Järvamaal lahvatab arutelu, mida teha riigi lisatoetusega maakondlikule ühistranspordile. Valikuid on kaks – kas panna rohkem busse sõitma või muuta mõned liinid tasuta sõidetavaks. Olete kategooriliselt ühe variandi vastu ning jälgite hoolikalt arutelu. Otsus kaldub sõiduarvude suurendamise suunas. Võib juhtuda, et kokku lepitav kompromiss jääb teid häirima.

 

Ilmus 23. jaanuar 2018 Järva Teatajas